:: جلد 13، شماره 4 - ( 8-1390 ) ::
جلد 13 شماره 4 صفحات 345-339 برگشت به فهرست نسخه ها
اختلالات متابولیکی در زنان، با سابقه‌ی ابتلا به دیابت حاملگی، مطالعه‌ی قند و لیپید تهران
فهیمه رمضانی تهرانی، سمیه هاشمی، میترا هاشمی نیا، فریدون عزیزی
مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی باروری ، پژوهشکده ی علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی تهران – ایران ، ramezani@endocrine.ac.ir
چکیده:   (37808 مشاهده)

مقدمه: دیابت بارداری مشکلی شایع در بارداری می‌باشد که با عواقب مادری و جنینی همراه بوده، و زنان مبتلا را در معرض خطر ابتلا به دیابت تیپ 2 و اختلالات قلبی ـ عروقی قرار می‌دهد. پژوهش‌ها یافته‌های متفاوتی را در زمینه‌ی میزان خطر این اختلالات بیان کرده‌اند. هدف این پژوهش، مقایسه‌ی میزان ابتلا به اختلالات متابولیکی، طی پیگیری 9 ساله‌ی زنان با سابقه‌ی دیابت بارداری و افراد بدون این سابقه می‌باشد. مواد و روش‌ها: زنان 45-15 ساله‌ی غیرمبتلا به دیابت تیپ 2 با سابقه‌ی ابتلا به دیابت بارداری و زنان بدون سابقه‌ی دیابت بارداری که سابقه‌ی تولد نوزاد ماکروزوم یا مرده زایی داشتند، طی پیگیری 9 ساله با زنان دارای سابقه بارداری طبیعی، که از نظر سن و نمایه‌ی توده‌ی بدن همسان شده بودند، در مورد ابتلا به دیابت تیپ 2، فشار خون بالا و اختلالات چربی‌های سرم مقایسه شدند. یافته‌ها: میزان بروز دیابت تیپ 2 در زنان با سابقه‌ی دیابت بارداری به طور تقریبی 3 برابر گروه شاهد بود. با وجود اینکه میزان بروز دیابت تیپ 2 در گروه زنان با سابقه‌ی تولد نوزاد ماکروزوم یا مرده‌زایی، در مقایسه با گروه شاهد اختلاف معنی‌داری نداشت، اما غلظت قند خون ناشتا در دو گروه تفاوت معنی‌داری را نشان داد. میزان بروز هیپرتانسیون مزمن و دیس‌لیپیدمی نیز در گروه‌های مورد و شاهد تفاوت معنی‌داری نداشت. نتیجه‌گیری: زنان با سابقه‌ی دیابت بارداری در معرض خطر بالایی برای ابتلا به دیابت مزمن در سال‌های بعدی زندگی می‌باشند. می‌توان با غربالگری زنان باردار از نظر دیابت بارداری، زنان پرخطر را شناسایی نمود.

واژه‌های کلیدی: دیابت بارداری، دیابت تیپ2، مطالعه قند و لیپید تهران، ماکروزومی، مرده‌زایی
متن کامل [PDF 300 kb]   (2769 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: زنان
دریافت: 1390/1/30 | پذیرش: 1390/3/12 | انتشار: 1390/8/24


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 13، شماره 4 - ( 8-1390 ) برگشت به فهرست نسخه ها