:: جلد 19، شماره 3 - ( 6-1396 ) ::
جلد 19 شماره 3 صفحات 169-161 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثرات ضد دیابتی و ضد نوروپاتی عصاره ی هیدروالکلی گل زنگوله ای (Onosma dichroanthum) در مدل تجربی دیابت در موش سوری به وسیله استرپتوزوسین
مژگان نادری ، عباسعلی دهپور ، سعید یعقوبی بکلر ، حامد فتحی ، رامین عطایی
مرکز تحقیقات علوم دارویی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ساری،ایران ، raminataee1349@gmail.com
چکیده:   (7911 مشاهده)

مقدمه: بیماری دیابت اختلالی متابولیکی است که در آن ترشح انسولین یا حساسیت سلول‌های بدن به انسولین دچار اختلال می‌شود.  Onosmaیا گیاه زنگوله‌ای، گونه‌ای از گل گاو زبان در طب سنتی است که به دلیل خواص ضد میکروبی، ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانتی مورد استفاده قرار می‌گیرد این مطالعه با هدف بررسی خواص ضد دیابتی و ضد نوروپاتی و اکسیداتیو استرس، در مدل تجربی دیابت در موش سوری طراحی شد. مواد و روش‌ها: پس از جمع‌آوری گیاهOnosma dichroanthum، عصاره هیدروالکلی از اندام‌های هوایی و زیر زمینی آن تهیه و به صورت گاواژ (50 میلی‌گرم/کیلوگرم) به مدت 3 هفته برای موش سوری تجویز شد و از داروی متفورمین (50 میلی‌گرم/کیلوگرم) به عنوان شاهد مثبت استفاده شد. پس از پایان دوره‌ی درمانی شاخص‌های قند و وزن و نوروپاتی (به روش صفحه داغ) در موش‌ها و شاخص‌های اکسیداتیو استرس در کبد و مغز موش‌ها تعیین شد. یافته‌ها: عصاره‌ی هیدروالکی Onosma d باعث کاهش معنی‌دار قند خون، افزایش وزن، کاهش نوروپاتی (هایپوآلژزیا) و کاهش شاخص‌های اکسیداتیو استرس شد. در خصوص برخی از پارامترها مانند کاهش قند خون و پارامتر مالونیل دی آلدئید در کبد و مغز، اثر عصاره‌ی اندام زیرزمینی بیشتر و در برخی پارامترها مانند افزایش وزن و کاهش نوروپاتی و افزایش گلوتاتیون، تاثیر عصاره‌ی اندام‌های هوایی بهتر بود. نتیجه‌گیری: براساس نتایج حاصل از این تحقیق می‌توان گیاه Onosma dichroanthum را به عنوان یک گیاه دارویی ضد دیابت معرفی کرد که با توجه به دارا بودن خواص آنتی‌اکسیدانی موثر بر نوروپاتی‌های دیابتی، می‌تواند به عنوان یک رژیم دارویی مکمل مورد استفاده قرار گیرد.
 

واژه‌های کلیدی: Onosma dichroanthum، دیابت، نوروپاتی، اکسیداتیو استرس، متفورمین
متن کامل [PDF 488 kb]   (1411 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: غدد درون‌ریز
دریافت: 1395/6/9 | پذیرش: 1396/4/24 | انتشار: 1396/6/29


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 19، شماره 3 - ( 6-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها