:: جلد 12، شماره 4 - ( 8-1389 ) ::
جلد 12 شماره 4 صفحات 384-376 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر برنامه‌ی تمرین هوازی و رژیم غذایی برعوامل خطرساز قلبی- عروقی و فشار خون زنان مبتلا به اضافه وزن، چاق و فشار خون بالا
زیبا رحیمیان مشهد، سید رضا عطارزاده حسینی، جواد آرین نژاد
، z_r_m_2000@yahoo.com
چکیده:   (49102 مشاهده)
مقدمه: مطالعه‌های انجام شده در بیشتر جوامع تأیید کرده‌اند که فشار خون بالا حوادث مختلف قلبی- عروقی را در یک فرد حدود 2 تا 3 برابر افزایش می‌دهد. هدف از این پژوهش مقایسه‌ی تأثیر برنامه‌ی تمرین هوازی به همراه رژیم غذایی و رژیم غذایی به تنهایی بر عوامل خطرساز بیماری‌های قلبی- عروقی و فشار خون زنان دارای اضافه وزن و چاق مبتلا به فشار خون بالا و درجه‌ی خفیف بود. مواد و روش‌ها: 21 زن داوطلب بیمار به صورت نمونه گیری در دسترس، گزینش و پس از تکمیل پرسشنامه به طور تصادفی به دو گروه تمرین هوازی و رژیم غذایی (11 نفر) و رژیم غذایی (10 نفر) تقسیم شدند. گروه اول علاوه بر داشتن رژیم غذایی کم‌کالری در برنامه‌ی تمرین هوازی شرکت کردند و گروه دوم فقط از رژیم غذایی کم‌کالری مشابه گروه اول استفاده کردند. شاخص‌های تن‌سنجی، اکسیژن مصرفی بیشینه، عوامل خطرساز بیماری‌های قلبی- عروقی و فشارخون در جلسه‌های اول، هشتم و شانزدهم تمرین جمع آوری و با استفاده از آزمون آنووا (اندازه‌های تکرار شونده)، یافته‌ها در سطح معنی‌داری 05/0>P بررسی شدند. یافته‌ها: هر دو گروه کاهش معنی‌داری در وزن، نمایه‌ی توده‌ی بدن (BMI)، میانگین فشار خون سرخرگی (MBP)، درصد چربی بدن ((PBF، فشار خون سیستولی (BPs) و افزایش معنی‌داری در اکسیژن مصرفی بیشینه نشان دادند. تغییرات کاهشی دور کمر WC، BPd و تغییرات افزایشی در CT و هورمون رنین فقط در گروه تمرین هوازی همراه با رژیم غذایی معنی‌دار بودند. نتیجه‌گیری: استفاده از برنامه‌ی ترکیبی تمرین هوازی و رژیم غذایی در مقایسه با رژیم غذایی به تنهایی تأثیر مطلوب تری بر کاهش فشارخون داشت و موجب بهبود وضعیت قلبی- عروقی زنان مبتلا به اضافه وزن یا چاقی و فشارخون بالای خفیف شد.
واژه‌های کلیدی: تمرین هوازی، رژیم غذایی، زنان، اضافه وزن، فشار خون بالا
متن کامل [PDF 317 kb]   (6258 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: ورزش
دریافت: 1389/3/18 | انتشار: 1389/8/24


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 12، شماره 4 - ( 8-1389 ) برگشت به فهرست نسخه ها