:: جلد 7، شماره 3 - ( 7-1384 ) ::
جلد 7 شماره 3 صفحات 268-263 برگشت به فهرست نسخه ها
مسمومیت با ویتامین D3، تظاهر با نارسایی شدید کلیه
حاجیه شهبازیان، حشمت‌اله شهبازیان
، HJB-Shahbazian@yahoo.com
چکیده:   (86580 مشاهده)
هیپرکلسمی یکی از موارد اورژانس‌ اندوکرینولوژی است که به علل مختلف از جمله هیپرپاراتیروئیدی، بدخیمی‌ها، بیماری‌های گرانولوماتوز و مصرف بعضی داروها می‌تواند ایجاد شود. مسمومیت با Vit D یکی از علل ناشایع هیپرکلسمی است که در اثر مصرف دوزهای در حد 100-50 هزار واحد Vit D3 در روز ایجاد می‌شود. این بیماران معمولاً با تهوع و استفراغ و ضعف و کاهش هوشیاری مراجعه می‌کنند. مسمومیت Vit D3 می‌تواند باعث نارسایی حاد کلیه شود. در این شرایط سطح سرمی کلسیم و 25 هیدروکسی Vit D3 بالا می‌رود و PTH کاهش می‌یابد. برای درمان این بیماران از مایع درمانی، کورتیکوستروئیدها و بی‌فسفونات‌ها استفاده می‌شود. در مقاله حاضر سه بیمار که جهت آمادگی جسمانی برای شرکت در مسابقات ورزشی اقدام به مصرف دوزهای بالای این دارو و با تهوع و استفراغ و نارسایی کلیه مراجعه نموده‌ بودند معرفی شده‌اند. هر سه بیمار کلسیم بالا، فسفر و آلکالن فسفاتاز نرمال و PTH پایین داشتند. سطح 25(OH) Vit D در آنها بالا و هر سه نارسایی شدید کلیه داشتند که تحت درمان با مایعات وریدی، بی‌فسفونات‌ها و کورتیکوستروئید قرار گرفتند و علایم بالینی و هیپرکلسمی و نارسایی کلیه در آنها از بین رفت.
واژه‌های کلیدی: هیپرکلسمی، مسمومیت با ویتامین D، نارسایی حاد کلیه
     
نوع مطالعه: گزارش موردی | موضوع مقاله: غدد درون‌ریز
دریافت: 1385/11/19 | انتشار: 1384/6/24


XML   English Abstract   Print



بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 7، شماره 3 - ( 7-1384 ) برگشت به فهرست نسخه ها