:: جلد 24، شماره 4 - ( 8-1401 ) ::
جلد 24 شماره 4 صفحات 220-215 برگشت به فهرست نسخه ها
آمادگی برای به کارگیری پزشکی فرادقیق در علوم غدد درون ریز
فریدون عزیزی ، آزیتا زاده وکیلی
مرکز تحقیقات غدد درون‌ریز، پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران. ، azizi@endocrine.ac.ir
چکیده:   (35 مشاهده)
مقدمه: پزشکی فرادقیق، رویکردی نوین در پزشکی است که بهترین شیوه پیشگیری و درمان برای هر بیماری را، با در نظر گرفتن نیازهای متفاوت مبتلایان به کار می‌گیرد. در این رویکرد؛ شرایط افرد به لحاظ قومیت، شیوه زندگی، زمینه ژنتیک و وضعیت متابولیک بررسی و لحاظ می‌شود و آنگاه تشخیص و درمان متناسب با شرایط و نیازهایشان را دریافت می‌دارند. زیر ساخت لازم برای به کارگیری این رویکرد، در کنار پیشرفت ابزار و روش‌هایی که تفاوت‌های فردی را در سطح مولکولی مشخص می‌سازند و امکان تجمیع اطلاعات حجیم به دست آمده، پزشکانی هستند که در استفاده از داده‌هایی که این علوم فراهم می‌آورند و به کارگیری آن در بهبود عملکرد بالینی‌شان، توانمند باشند. بنابراین، زمینه‌سازی برای به کارگیری پزشکی فرادقیق مستلزم تغییر شیوه‌نامه‌های آموزش پزشکان با هدف استفاده از اطلاعات انبوه ژنومیک، متابولومیک، همه‌گیری‌شناختی، بالینی و فرابالینی، با استفاده از فن‌آوری‌های کامپیوتری و هوش مصنوعی می‌باشد. تحقق این اهداف می‌تواند اتخاذ راهبردهای پیشگیرانه، تشخیصی و درمانی متناسب با نیازهای هر گروه از بیماران را ممکن نماید. این مقاله مروری به معرفی پزشکی فرادقیق و پیشرفت آن در زمینه آندوکرینولوژی (علم شناخت غدد درون‌ریز)، با تاکید بر «دیابت شیرین»، به عنوان یکی از شایع‌ترین بیماری‌های غدد درون‌ریز در جوامع کنونی، می‌پردازد. هم­چنین به معرفی مطالعه ژنتیک کاردیومتابولیک تهران، که در بستر مطالعه‌ی قند و لیپید تهران انجام گرفته و با پیگیری 25 ساله و جمع‌آوری اطلاعات ژنتیک و بالینی یک جمعیت پانزده هزار نفره، انتخاب مناسبی برای بکارگیری شیوه‌های پزشکی فرادقیق می‌باشد، پرداخته خواهد شد.


 
واژه‌های کلیدی: پزشکی فرادقیق، آندوکرینولوژی، دیابت شیرین، مطالعه قند و لیپید تهران، مطالعه ژنتیک کاردیومتابولیک تهران
متن کامل [PDF 838 kb]   (78 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: غدد درون‌ریز
دریافت: 1401/10/21 | پذیرش: 1401/12/14 | انتشار: 1401/8/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 24، شماره 4 - ( 8-1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها