:: جلد 24، شماره 1 - ( 2-1401 ) ::
جلد 24 شماره 1 صفحات 43-34 برگشت به فهرست نسخه ها
وضعیت روانی و کیفیت زندگی وابسته به سلامت در بیماران مبتلا به اختلالات تیروئیدی: یک مطالعه مقطعی
سیده ملیکا فنائی ، عطیه آموزگار ، لیلا چراغی ، فهیمه محرابی ، پریسا امیری
مرکز تحقیقات تعیین‌کننده‌های اجتماعی سلامت، پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران، ، amiri@endocrine.ac.ir
چکیده:   (799 مشاهده)
مقدمه: مطالعات پیشین ارتباط بالقوه بین اختلالات تیروئیدی، مشکلات روان‌شناختی رایج (افسردگی، اضطراب و استرس) و کیفیت زندگی مرتبط با سلامت (HRQoL) را بررسی و نشان داده‌اند. این مطالعات عمدتا در میان بیماران با پرکاری آشکار و یا کم‌کاری آشکار بوده و در جمعیت ایرانی عمدتا در میان بیماران با کم‌کاری تیروئید صورت گرفته‌اند. مطالعه‌ی حاضر، این ارتباط را با استفاده از پرسش‌نامه‌های متفاوت و معتبر؛ در جمعیت ایرانیان بالغ دچار کم‌کاری و هم پرکاری آشکار و تحت بالینی تیروئید، در مقایسه با گروه افراد سالم، بررسی می‌کند. مواد و روش‌ها: شرکت‌کنندگان در این مطالعه مقطعی به طور تصادفی از میان مراجعین به درمانگاه غدد هستند. براساس معیارهای شمول و عدم شمول 212 بیمار مورد بررسی قرار گرفتند و در سه گروه کم‌کار (کم‌کاری تحت بالینی و آشکار تیروئید)، پرکار (پرکاری تحت بالینی و آشکار تیروئید) و یوتیروئید جای گرفتند. وضعیت روانی و کیفیت زندگی مرتبط با سلامت  شرکت‌کنندگان با استفاده از مقیاس 21 موردی افسردگی، اضطراب و استرس (DASS-21) و نسخه 2 آزمون کوتاه 12 امتیازی سلامت (SF-12v2) به بررسی گردید. یافته‌ها: نتایج به دست آمده گویای آن هستند که افراد مبتلا به اختلالات تیروئیدی؛ شامل هر دو گروه کم‌کار و پرکار، به طور معنی‌داری درجات بالاتری از علائم افسردگی، اضطراب و استرس را دارا می‌باشند (0/05>P) و نیز HRQoL پایین‌تری نسبت به همتایان یوتیروئیدی خود دارند. هم‌چنین، تحلیل دقیق‌تری نشان داد که در شرکت‌کنندگان با تیروئید کم‌کار و پرکار، دامنه فیزیکی و روانی HRQoL نیز به‌طور جدی تحت تاثیر قرار گرفته است. نتیجه‌گیری: این مطالعه نشان داد که اختلالات تیروئیدی می‌تواند تاثیر قابل توجه بر کیفیت زندگی بیماران در ابعاد مختلف داشته باشد و منجر به کاهش سلامت روان در یک جمعیت بالغ شود.
 
واژه‌های کلیدی: اضطراب، افسردگی، استرس، کیفیت زندگی مرتبط با سلامت، پرکاری تیروئید، کم‌کاری تیروئید
متن کامل [PDF 1056 kb]   (427 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: غدد درون‌ریز
دریافت: 1401/5/25 | پذیرش: 1401/7/9 | انتشار: 1401/2/12


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 24، شماره 1 - ( 2-1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها