:: جلد 24، شماره 1 - ( 2-1401 ) ::
جلد 24 شماره 1 صفحات 23-12 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی یک مداخله آموزشی مبتنی بر وب و الگوی باور سلامت در بهبود تبعیت از رفتارهای پیشگیری‌ کننده از دیابت نوع دو و کنترل قند خون در مبتلایان به پیش‌دیابت شهر بوشهر
سیده سکینه بصری ، همام الدین جوادزاده ، مرضیه محمودی ، مهنوش رئیسی
گروه آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، بوشهر، ایران، ، reisi_mr@yahoo.com
چکیده:   (251 مشاهده)
مقدمه: این مطالعه با هدف تعیین اثربخشی یک برنامه آموزشی مبتنی بر وب و الگوی باور سلامت، بر تبعیت از رفتارهای پیشگیری‌کننده از دیابت نوع ۲ (تغذیه و فعالیت‌ بدنی) و کنترل قند خون در بیماران مبتلا به پیش‌دیابت شهر بوشهر انجام شد. مواد و روش‌ها: این پژوهش نیمه‌تجربی با دو گروه مداخله و شاهد روی 92 نفر از بیماران مبتلا به پیش‌دیابت تحت پوشش مراکز خدمات جامع سلامت وابسته به دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، صورت گرفت. گروه مداخله، آموزش چندرسانه‌ای مبتنی بر ساز‌ه‌های الگوی باور سلامت را از بستر وب دریافت نمودند. اطلاعات افراد از طریق یک پرسش‌نامه اختصاصی قبل، دو‌ هفته و 3 ماه بعد پس از مداخله جمع‌آوری شد. قند‌خون بیماران از طریق آزمون آزمایشگاهی، قبل و 3 ماه بعد از مداخله ارزیابی گردید. داده‌ها توسط نرم‌افزار SPSS نسخه ‌24 تجزیه و تحلیل شد. یافته‌ها: بر اساس نتایج، تغییرات آگاهی (0/001>P) و سازه‏های الگوی باور سلامت مشتمل بر حساسیت درک شده (0/001>P)، شدت درک شده (0/001>P)، خودکارآمدی (0/001>P) و منافع درک شده (0/001>P) در طول دوره مطالعه بین دو گروه تفاوت آماری معنی‏ داری داشت. به طوریکه؛ میانگین نمره آگاهی و تمام سازه‌ها در گروه مداخله به طور معناداری افزایش و موانع درک شده به طور معناداری کاهش یافت. هم‌چنین پس از انجام مداخله آموزشی در مبتلایان به پیش‌دیابت در گروه مداخله، وضعیت تبعیت از رفتارهای پیشگیری‌کننده از دیابت (فعالیت بدنی و تغذیه) (0/001>P) بهبود یافته و میزان قندخون ناشتا (0/001>P) کاهش یافت. نتیجه‌گیری: مداخله‌ی آموزشی مبتنی بر الگوی باور سلامت و به صورت چندرسانه‌ای در بستر وب در بهبود رفتارهای پیشگیری‌کننده از دیابت و کاهش قند خون در مبتلایان به پیش‌دیابت موثر بوده است، با آموزش مبتنی بر سازههای روان‌شناختی الگوی باور سلامت در مبتلایان به پیش دیابت می‌توان آن‌ها را برای انجام رفتارهای پیشگیرانه از دیابت توانمند نمود.  
 
واژه‌های کلیدی: الگوی باورسلامت، پیش‌دیابت، مداخله آموزشی تحت وب، کنترل قند خون
متن کامل [PDF 1105 kb]   (150 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1401/4/4 | پذیرش: 1401/9/2 | انتشار: 1401/2/12


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 24، شماره 1 - ( 2-1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها