:: جلد 23، شماره 6 - ( 12-1400 ) ::
جلد 23 شماره 6 صفحات 436-426 برگشت به فهرست نسخه ها
سلامت استخوان در بیماری های غدد درون ریز همراه شده با مقادیر مازاد آندروژن: یک مطالعه مروری
مهسا نوروززاده ، فهیمه رمضانی تهرانی
مرکزتحقیقات آندوکرینولوژی تولیدمثل، پژوهشکده‌ی علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران، ، fah.tehrani@gmail.com
چکیده:   (840 مشاهده)
مقدمه: پوکی استخوان شایعترین بیماری بافت استخوان در انسان میباشد که زمینهساز بروز شکستگیهای استخوانی می‌باشد. بر اساس شواهد، ترکیبی از عوامل ژنتیک و محیطی، همچون اختلالات هورمونی، سوء تغذیه، عوامل التهابی، داروها و بیتحرکی با ایجاد و پیشرفت این بیماری ارتبــاط دارند. هدف مطالعه حاضر، مروری بر اثرات آندروژنهــا و برخی بیماری‌های غدد درون‌ریز؛ که با افزایش در مقادیر آندروژن همــراه هستند، بر روی سلامت استخــوان میباشد. پایگاههای اطلاعاتی؛ شامــل پاب­مـد و اسکوپوس، با استفـــاده از این جستـــار برای بازیـابـی مقـالات مـرتبـط جستجـــو شـدنـد:
("polycystic ovary syndrome" OR PCOS OR "cushing syndrome" OR "congenital adrenal hyperplasia "OR CAH) AND (Bone OR fracture OR osteoporosis OR osteopenia)  
آندروژنها برای رشد و حفظ توده استخوان ضروری میباشند. علیرغم اثرات مثبت آندروژن‌ها بر روی استخوان، در افراد مبتلا به بیماریهای غدد درون‌ریز که با مقادیر مازاد آندروژن مواجه هستند، از جمله سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، هیپرپلازی مادرزادی آدرنال و سندرم کوشینگ، کاهش در تراکم معدنی استخوان، پوکی استخوان و افزایش خطر شکستگیها گزارش شده‌اند. کاهش کیفیت استخوان در این بیماران می‌تواند به علت عوامل دیگر همراه شده، از جمله مقاومت به انسولین، چاقی، افزایش فاکتورهای التهابی، اختلال در میکروبیوم روده، مصرف گلوکوکورتیکوئیدها و افزایش سطوح کورتیزول رخ دهد. علاوه بر این، مواجهه طولانی مدت با مقادیری بیش از غلظت فیزیولوژیک آندروژن‌ها، ممکن است با عوارض جانبی نامطلوبی برای سلامت استخوان در این بیماران، همراه باشد. بنابراین لازم است سلامت استخوان در این بیماران به دقت بررسی و اقدامات پیشگیرانه و یا درمانی جهت پوکی استخوان و شکستگی‌ها انجام شود.

واژه‌های کلیدی: سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، هیپرپلازی مادرزادی آدرنال، سندرم کوشینگ، پوکی استخوان
متن کامل [PDF 955 kb]   (376 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: غدد درون‌ریز
دریافت: 1401/1/20 | پذیرش: 1401/4/25 | انتشار: 1400/12/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 23، شماره 6 - ( 12-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها