:: جلد 23، شماره 4 - ( 8-1400 ) ::
جلد 23 شماره 4 صفحات 292-274 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط آلودگی هوا با بروز دیابت بارداری: یک مرور نظام‌مند
سیما نظرپور ، فهیمه رمضانی تهرانی
مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی تولید مثل، پژوهشکده‌ی غدد درونریز، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران ، fah.tehrani@gmail.com
چکیده:   (1184 مشاهده)
مقدمه: دیابت بارداری یکی از شایع‌ترین عوارضی است که در دوران بارداری رخ می­دهد. این اختلال با پیامدهای نامطلوب برای مادران و فرزندانشان همراه است. آلودگی هوا یکی از محرک‌های محیطی است که ممکن است زنان باردار را مستعد ابتلا به دیابت بارداری نماید. در این مرور نظام‌مند، مطالعات انجام شده در زمینه ارتباط آلودگی هوا بر بروز دیابت بارداری مورد بررسی قرار گرفته‌اند. مواد و روش­ها: در این بررسی نظام‌مند، پایگاه‌های اطلاعاتی پاب مد، وب او ساینس، اسکوپوس و هم‌چنین پایگاه‌های فارسی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران و بانک اطلاعات نشریات ایران (مگیران) با استفاده از کلیدواژه‌های مناسب، تا تاریخ 11 سپتامبر 2021 برای مقالات مرتبط انگلیسی و فارسی زبان، مورد جستجو قرار گرفتند. از 36175 مورد مرتبط در جستجوی اولیه، 31 مطالعه واجد شرایط مورد ارزیابی بودند. کیفیت مقالات با استفاده از مقیاس نیوکاسل-اتاوا ارزیابی شد. یافته‌ها: این بررسی شامل 29 مطالعه کوهورت، یک مطالعه مورد-شاهدی و یک مطالعه مقطعی بودند. نتایج ارزیابی کیفیت مطالعات نشان داد که از 31 مطالعـه ورودی، 29 مطالعه (93/5%) کیفیت بالا و تنها 2 (6/5 %) مطالعه کیفیت متوسط قابل قبول داشتند. بیشترین آلاینده مورد بررسی در مطالعات ذرات معلق با قطر آیرودینامیکی کمتر از 2/5 میکرومتر و سپس دی­اکسید نیتروژن بودند. نتیجه­ گیری: نتایج نشان دهنده ارتباط مستقیم آلاینده­ های هوا و دیابت بارداری است. بررسی نظام‌مند مطالعات نشان داد که التهاب، استرس اکسیداتیو، اختلال عملکرد سلول بتای پانکراس، عدم تعادل عصبی هورمونی، عدم تعادل میکروبیوتای روده و مقاومت به انسولین ممکن است در ارتباط بین آلودگی هوا و دیابت بارداری دخیل باشند.

واژه‌های کلیدی: دیابت بارداری، آلودگی هوا، آلاینده هوا، مقاومت به انسولین، دی اکسید نیتروژن، ذرات معلق
متن کامل [PDF 1112 kb]   (649 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: غدد درون‌ریز
دریافت: 1400/11/13 | پذیرش: 1401/2/21 | انتشار: 1400/8/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 23، شماره 4 - ( 8-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها