:: جلد 22، شماره 3 - ( 7-1399 ) ::
جلد 22 شماره 3 صفحات 185-177 برگشت به فهرست نسخه ها
تعالی تحقیقات پزشکی در ایران: راهی به سوی آینده
فریدون عزیزی
مرکز تحقیقات غدد درون‌ریز، پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم ، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران ، Azizi@endocrine.ac.ir
چکیده:   (1639 مشاهده)
ارتقا، اعتلا و پیشرفت در علم و فناوری برای مردم ایران نه تنها به دلیل نشان دادن اقتدار کشور در سطح جهانی حایز اهمیت است، بلکه برای ارتقای سطح فرهنگی جامعه و حل مسایل مختلف کشور، تقویت صنایع در جهت تولید ثروت ملی و تقویت اقتصاد کشور، ارتقای سلامت جامعه، بهبود شاخص‌های توسعه و نیز به وجود آوردن فرصت‌های شغلی دارای اهمیت فراوان است.
رشد کمی ‌و کیفی آموزش عالی در جمهوری اسلامی ‌ایران در چهار دهه گذشته، تربیت نیروی انسانی عالم، ظرفیت‌سازی همراه با گسترش پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور و برخی برنامه‌ریزی‌های تسهیل کننده امور تحقیقاتی سبب افزایش پژوهش‌‌ها و تولید مقاله‌های علمی‌ شده و راه را برای رسیدن به اهداف چشم‌انداز جمهوری اسلامی‌ایران در افق ۱۴۰۴ هجری شمسی هموار نموده است. دستیابی به این اهداف سبب خواهد شد ایران کشوری توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی‌و فناوری در منطقه، با هویت اسلامی ‌و انقلابی، الهام‌بخش جهان اسلام و دارای تعامل سازنده و مؤثر در روابط بین‌الملل قلمداد شود. مقام معظم رهبری با درایت و عنایت خاص در راستای تحقق اهداف چشم‌انداز، بر ضرورت تحول در نظام علم و فناوری کشور و تدوین اسناد توسعه علمی ‌و نقشه جامع علمی‌کشور تأکید فرموده‌اند.
واژه‌های کلیدی:
متن کامل [PDF 502 kb]   (524 دریافت)    
نوع مطالعه: سرمقاله | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/12/23 | پذیرش: 1399/12/23 | انتشار: 1399/7/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 22، شماره 3 - ( 7-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها