:: جلد 22، شماره 5 - ( 11-1399 ) ::
جلد 22 شماره 5 صفحات 425-414 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش تغییر بیان miRNA ها در پیشبرد سرطان تیروئید از طریق مسیرهای اصلی پیام رسانی
سمانه حسین زاده ، صفورا پاکیزه کار ، مهدی هدایتی
مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی غدد درون ریز، پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران، ، Hedayati47@gmail.com
چکیده:   (2074 مشاهده)
سرطان تیروئید یکی از شایع‌ترین بدخیمی‌های غدد درون‌ریز بوده و انواع اصلی آن در طبقه‌بندی پاتولوژیکی عبارتند از کارسینومای تیروئیدی پاپیلاری، فولیکولار، مدولاری و آناپلاستیک. با توجه به اهمیت بالای کارسینومای تیروئیدی، تعیین مسیرهای اصلی پیام‌رسانی و جهش‌های مؤثر در این مسیرها همواره مورد توجه دانشمندان بوده است. با تحقیقات بیشتر برروی تغییر بیان انکوژن‌های موجود در این مسیرها، وجود سازوکار‌های بازخوردی میان انکوژن‌ها/ ژن‌های سرکوب‌گر تومور و میکرو RNA (miRAN) ها نیز مشخص گردید. به دلیل اهمیت کارسینومای تیروئیدی و هم‌چنین اثبات نقش پررنگ miRNAها، در این مقاله مروری سعی شده است تا پس از معرفی مسیرهای اصلی پیام‌رسانی، مهمترین miRNAهای تغییر بیان یافته معرفی و سازوکار عملکرد آن‌ها توصیف شود. بطور کلی تغییرات در مسیرهای پیام‌رسانی اصلیPI3K ، MAPK و TGFβ نقشی اساسی در پیدایش و پیشرفت سرطان تیروئید دارند و بسته به نوع و شدت سرطان می‌توانند به تنهایی و یا همراه با یکدیگر ایفای نقش نمایند. هم‌چنین، تغییرات بیان miRNAها و تغییر در روند مسیرهای پیام‌رسانی با تکیه بر سازوکار‌های بازخوردی می‌تواند عامل تشدیدکننده‌ای در فرآیند شکل‌گیری و پیشرفت سرطان تیروئید به شمار آید. با توجه به تاثیر غیرقابل انکار miRNAها در کارسینومای تیروئید، می‌توان از آن‌ها به عنوان ابزاری کاربردی در حیطه درمان سرطان تیروئید بهره برد.
واژه‌های کلیدی: MicroRNAs، پیام‌رسانی، بدخیمی، کارسینومای تیروئید، MAPK، TGFβ، PI3K
متن کامل [PDF 2005 kb]   (835 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: بيوشمي
دریافت: 1399/8/13 | پذیرش: 1399/11/29 | انتشار: 1399/11/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 22، شماره 5 - ( 11-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها