:: جلد 22، شماره 5 - ( 11-1399 ) ::
جلد 22 شماره 5 صفحات 439-426 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ارتباط بروز دیابت بارداری با کم‌کاری تحت بالینی تیروئید در حاملگی، یک مطالعه نقلی
سیما نظرپور ، فهیمه رمضانی تهرانی
مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی تولیدمثل، پژوهشکده‌ی غدد درون ریز، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران. ، fah.tehrani@gmail.com
چکیده:   (2506 مشاهده)
مقدمه: اختلالات تیروئید و دیابت حاملگی از رایجترین اختلالات غدد درونریز در دوران بارداری هستند. با توجه به اهمیت نقش هورمونهای تیروئید در متابولیسم و هومئوستاز گلوکز، به نظر میرسد که اختلالات عملکرد تیروئید میتوانند اثرات عمیقی بر متابولیسم گلوکز و ترشح انسولین داشته و در ایجاد دیابت بارداری نقش داشته باشند. این مطالعه مروری با هدف بررسی ارتباط بروز دیابت بارداری با کم‌کاری تحت بالینی تیروئید در حاملگی انجام گردید. یافتهها: نتایج مطالعات در خصوص ارتباط بین کمکاری تحت بالینی تیروئید و دیابت متناقض میباشند. شواهد مثبت  موجود عمدتا دربارهی ارتباط بین اختلالات اتوایمیون تیرویید با دیابت بارداری میباشد. نتیجهگیری: با توجه به تاثیر تفاوت‌ در نژاد، منطقه جغرافیایی، عوامل ژنتیک، عوامل محیطی، معیارهای تشخیصی برای دیابت بارداری و استفاده از مقادیر مرجع متفاوت برای سنجش عملکرد تیروئید در دوران بارداری در مطالعات مختلف، نمیتوان هنوز به صراحت در خصوص ارتباط بین دیابت بارداری با کمکاری تحت بالینی تیروئید در بارداری اظهار نظر نمود.
واژه‌های کلیدی: دیابت بارداری، کمکاری تحت بالینی تیروئید، مقاومت به انسولین
متن کامل [PDF 1519 kb]   (565 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: غدد درون‌ریز
دریافت: 1399/5/26 | پذیرش: 1399/9/9 | انتشار: 1399/11/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 22، شماره 5 - ( 11-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها