:: جلد 22، شماره 1 - ( 7-1399 ) ::
جلد 22 شماره 1 صفحات 29-11 برگشت به فهرست نسخه ها
روشهای سنجش لیپوپروتئین با دانسیته بالا از روش‌های رسوبی تا رزونانس مغناطیس هسته
سمانه حسین زاده ، صفورا پاکیزه کار ، مهدی هدایتی
مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی غدد درونریز، پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران ، hedayati47@gmail.com
چکیده:   (2501 مشاهده)
مقدمه: نتایج تحقیقات گسترده، حاکی از شکل‌گیری فرضیه‌ای رایج در خصوص نقش محافظتی کلسترول لیپوپروتئین پرچگال (HDL-C) در برابر گرفتگی عروق می‌باشد. این تفکر به دلیل کاهش نرخ بیماری‌های قلبی عروقی و سایر بیماری‌های مربوط به گرفتگی عروق در غلظت بالای HDL-C است. مکانیسم‌های مختلفی از قبیل جریان معکوس کلسترول، کارکرد ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی، سبب شد که HDL-C به عنوان یکی از نشانگرهای پیش‌بینی احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی پیشنهاد گردد. در این راستا، آشنایی با روش‌های سنجش HDL-C و ارزیابی نقاط قوت و ضعف آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این مطالعه، سعی بر آن شده است تا پس از ذکر خلاصه‌ای از ماهیت، کارکرد و عملکرد محافظتی HDL-C در برابر بیماری‌های قلبی عروقی، روش‌های مذکور را بر اساس ماهیت سنجش بررسی نموده و برخی از مولکول‌های مداخله‌کننده در نتیجه آزمایشات و برخی استراتژی‌های کاهنده تداخلات را ارائه نماید. در نهایت، آن گونه که به نظر می‌رسد، برخی معایب از قبیل هزینه بالا، جداسازی دستی، زمان‌بر بودن، امکان بر هم خوردن ساختار در روش‌های جداسازی بر مبنای خصوصیات فیزیکی و هم‌چنین نسل اول و دوم روش‌های شیمیایی، موجب برتری استفاده از روش‌های سنجش همگن شده است. از سوی دیگر، ارزیابی هدف‌مند HDL-C از جهت میزان عملکرد و انجام نقش‌های محافظتی، می‌تواند رویکرد نوینی در پیش‌بینی خطر احتمال وقوع بیماری‌های قلبی عروقی باشد. هر چند تمامی روش‌های ذکر شده نیازمند به پیشرفت و بهینه‌سازی بیشتری هستند.
واژه‌های کلیدی: کلسترول HDL، سنجش، بیماری‌های قلبی ـ عروقی
متن کامل [PDF 2954 kb]   (651 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: بيوشمي
دریافت: 1399/1/14 | پذیرش: 1399/5/13 | انتشار: 1399/7/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 22، شماره 1 - ( 7-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها