:: جلد 20، شماره 2 - ( 5-1397 ) ::
جلد 20 شماره 2 صفحات 101-89 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی سیستماتیک ارتباط نمایه توده بدنی و میزان هورمون آنتی‌مولرین در زنان سنین باروری
نازنین مصلحی ، سکینه شب بیدار ، فهیمه رمضانی تهرانی ، پروین میرمیران ، فریدون عزیزی
مرکز تحقیقات آندوکرینولوژی تولیدمثل، پژوهشکده ی علوم غدد درون ریز و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، ramezani@endocrine.ac.ir
چکیده:   (4689 مشاهده)
مقدمه: هدف از این مطالعه، مرور سیستماتیک مطالعاتی است که به­ بررسی ارتباط نمایه توده بدنی (BMI) با هورمون آنتی‌مولرین (AMH)، پرداخته­ اند. مواد و روش‌ها: برای بازیابی مقالات مرتبط در دو پایگاه PubMed و Scopus با استفاده از کلید واژه­های مناسب، جستجو صورت گرفت. مقالات اصیلی که تا دسامبر 2016 چاپ شده بودند و به بررسی ارتباط نمایه توده بدنی یا سطوح آن با میزان هورمون AMH در زنان سنین باروری پرداخته بودند، واجد شرایط ورود به این مطالعه بودند. یافته‌ها: در این مطالعه، 26 مقاله وارد گردید. افراد شرکت‌کننده بر حسب ابتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) و ناباروری به سه گروه زنان مبتلا به PCOS، زنان نابارور غیر مبتلا به PCOS و زنان بارور و غیر مبتلا به PCOS، تقسیم شدند. 7 مطالعه از 11 مطالعه در زنان PCOS، 3 مطالعه از 7 مطالعه در زنان مبتلا به ناباروری و 4 مطالعه از 5 مطالعه در زنان بارور غیر مبتلا به PCOS، همبستگی منفی بین BMI و AMH را گزارش کردند. با این وجود قدرت همبستگی بین این دو متغیر کوچک بود (به طور عمده کمتر از 0/3). در4 مطالعه از 6 مطالعه در زنان PCOS، 1 مطالعه از 3 مطالعه در زنان نابارور و 2 مطالعه از 7 مطالعه در زنان بارور غیر مبتلا به PCOS، میزان AMH در زنان چاق کمتر از زنان غیر چاق بود. نتیجه‌گیری: با توجه به یافته­های مطالعات کنونی و تناقض در آن‌ها، ارتباط BMI و میزان ذخیره تخمدانی، نامشخص است.
 
واژه‌های کلیدی: چاقی، نمایه توده بدنی، هورمون آنتی‌مولرین، AMH، ذخیره تخمدانی
متن کامل [PDF 388 kb]   (1056 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: غدد درون‌ریز
دریافت: 1396/12/19 | پذیرش: 1397/3/13 | انتشار: 1397/5/24


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 20، شماره 2 - ( 5-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها