:: جلد 6، شماره 2 - ( تابستان 1383 ) ::
جلد 6 شماره 2 صفحات 106-101 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه ارزش نمونه‌گیری سوزنی ظریف با آسپیراسیون و بدون آسپیراسیون در بررسی گره‌های تیروئیدی بیماران مراجعه کننده به بیمارستان شریعتی
دکتر شهرام حدادی‌نژاد ، دکتر باقر لاریجانی ، دکتر سید محمد توانگر ، دکتر مهدی نورایی
چکیده:   (23193 مشاهده)
مقدمه: گره‏های تیروئیدی به دلیل احتمال بدخیمی اهمیت دارند. برای تشخیص ماهیت پاتولوژیک گره‏ها، نمونه‏گیری سوزنی به عنوان اولین روش تشخیصی، آسان و مقرون به صرفه است. این مطالعه به منظور مقایسه نمونه‏گیری سوزنی ظریف بدون آسپیراسیون با روش سنتی آسپیراسیون سوزنی از لحاظ به دست ‌آوردن نمونه‌های سیتولوژی بهتر با تعداد بیشتر سلول‌های تیروئیدی و اجزای سالم‌تر ساختمانی نظیر فولیکول‌ها و پاپیلاها در یک زمینه اسلاید عاری از خون یا لخته، طرح‌ریزی شده است. مواد و روش‌ها: دویست بیمار با گره‏های تیروئیدی قابل لمس با سایز 4-1 سانتی‌متر که به طور سرپایی به بیمارستان شریعتی مراجعه کرده بودند، همزمان تحت آسپیراسیون سوزنی و نمونه‏گیری سوزنی ظریف بدون آسپیراسیون قرار گرفتند، نمونه‏های به دست آمده به صورت یک سوکور توسط سیتوپاتولوژیست مطالعه و بر اساس پوشش خون یا لخته روی اسلاید، تعداد سلول‌های به دست آمده، کفایت و سالم بودن اجزای ساختمانی نظیر فولیکول‌ها و پاپیلاها و دژنرسانس سلولی هر کدام از صفر تا 2 نمره‏بندی شده و در نهایت دو روش فوق براساس متغیرهای ذکر شده توسط آزمون‌های غیرپارامتری با یکدیگر مقایسه شدند. یافته‌ها: 200 بیمار وارد مطالعه شدند که در 43 مورد نمونه‌ها کافی نبود. در 157 نمونه دیگر میانگین نمرات نمونه‌ها از نظر پوشش خون یا لخته روی اسلاید، تعداد سلول‌های به دست آمده، کفایت و سالم بودن اجزای ساختمانی نظیر فولیکول‌ها و پاپیلاها و دژنرسانس سلولی در دو روشFNA و FNNA اختلاف آماری معنی‌داری نداشت. نتیجه‌گیری: در بررسی سیتولوژیک گره‌های تیروئید FNNA نسبت بهFNA برتری ندارد و بین دو روش توافق وجود دارد.
واژه‌های کلیدی: نمونه‌گیری سوزنی با آسپیراسیون، FNA، FNNA، نمونه‌گیری سوزنی بدون آسپیراسیون، گره‌های تیروئیدی
متن کامل [PDF 268 kb]   (2800 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: غدد درون‌ریز
دریافت: 1385/9/2 | انتشار: 1383/3/26


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 6، شماره 2 - ( تابستان 1383 ) برگشت به فهرست نسخه ها