:: جلد 18، شماره 2 - ( 4-1395 ) ::
جلد 18 شماره 2 صفحات 127-120 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی فعالیت سلول‌های تک هسته‌ای خون محیطی بانوان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک در هم‌کشتی با لاین‌های سلول‌های توموری پستان در مقایسه با بانوان سالم
فاطمه رضایت ، مهری حاجی آقایی ، نریمان مصفا ، فهیمه رمضانی تهرانی ، مهرناز مصداقی
مرکز علوم غدد درون ریز و متابولیسم ، fah.tehrani@gmail.com
چکیده:   (10374 مشاهده)

مقدمه: سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) یکی از شایع‌ترین اختلالات غددی در بانوان است. حضور سیستمیک انواع سایتوکاین‌های التهابی، به ویژه TNF-α، در این مبتلایان دلیل عمده برای وقوع اختلالات ایمونولوژیک است. بسیاری از تظاهرات PCOS، از جمله ناباروری، هایپراندروژنیسم، چاقی و التهاب مزمن، جزو عوامل خطر برای سرطان پستان در نظر گرفته می‌شوند. خطر شکل گیری سرطان پستان در بانوان مبتلا به PCOS در برخی مطالعات اپیدمیولوژیک در حال بررسی است. در این پژوهش، از طریق هم‌کشتی سلول‌های تک‌هسته‌ای خون محیطی (PBMCs) مبتلایان به PCOS با سلول‌های رده توموری پستان، جنبه‌ای از پاسخ ضد توموری این سلول‌ها مورد ارزیابی تجربی و آزمایشگاهی قرار گرفت. مواد و روش‌ها: سلول‌های تک‌هسته‌ای (PBMCs) از 50 نمونه‌ی خون محیطی (در دو گروه مبتلا به PCOS و افراد سالم) به وسیله‌ی گرادیان فایکول جداسازی و تخلیص شدند. رده‌های توموری پستان (MDA-MB-468 و MCF-7) به عنوان سلول‌های هدف کشت شدند و در مجاورت با سلول‌های تک‌هسته‌ای، در سیستم هم‌کشتی ترانس‌ول قرار گرفتند. در فواصل زمانی 48 و 72 ساعت پس از هم‌کشتی، تکثیر سلولی با تست تکثیر سلولی بروموداکسی ‌یوریدین بررسی شد. تعیین درصد لنفوسیت‌هایCD3+ CD8+ به عنوان سلول‌های اجرایی، به وسیله‌ی تکنیک فلوسایتومتری انجام گرفت. یافته‌ها: پاسخ تکثیری PBMCs، پس از 48 ساعت هم‌کشتی با سلول‌های لاین توموری MDA-468 (002/0P=) و MCF-7 (021/0P=) به طور معنی‌داری در گروه مبتلا به PCOS نسبت به گروه سالم بیشتر بود. تفاوت قابل توجهی در تعداد سلول‌های T CD3+CD8+ بین گروه‌های سالم و مبتلا مشاهده نشد (05/0P>)، اما پس از 72 ساعت هم‌کشتی، درصد سلول‌های T CD3+CD8+ در بیشتر نمونه‌ها افزایش یافت. تفاوت معنی‌داری بین نتایج حاصل از هم‌کشتی با MDA-468 و MCF-7 در هیچ‌کدام از تست‌ها مشاهده نشد. نتیجه‌گیری: آستانه‌ی تحریک سول‌های تک‌هسته‌ای بانوان مبتلا به PCOS کاهش یافته است و تفاوت بین دو گروه سالم و مبتلا به PCOS از لحاظ قدرت تکثیر سلول‌های اجرایی می‌تواند به دلیل وجود وضعیت التهابی مزمن در این مبتلایان باشد.

واژه‌های کلیدی: سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، سرطان پستان، هم‌کشتی، لنفوسیت‌های C‏D3+ CD8+، BrdU
متن کامل [PDF 629 kb]   (1978 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: زنان
دریافت: 1394/11/13 | پذیرش: 1395/3/12 | انتشار: 1395/4/26


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 18، شماره 2 - ( 4-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها