:: جلد 17، شماره 2 - ( 5-1394 ) ::
جلد 17 شماره 2 صفحات 104-97 برگشت به فهرست نسخه ها
دقت و جامعیت موتورهای جستجوی عمومی در بازیابی تصاویر بیماریهای مهم غدد درون‌ریز
نجلا حریری، زهرا امامی، مجتبی ملک
تهران، میدان ولی عصر، خیابان کریم خان زند، خیابان به آفرین، خیابان شهید ولدی، کوچه فیروزگر، بیمارستان فیروزگر، طبقه سوم ، zemami64@gmail.com
چکیده:   (7378 مشاهده)

مقدمه: هدف این پژوهش، مقایسه دقت موتورهای جستجوی عمومی در بازیابی تصاویر بیماری‌های مهم غدد درون‌ریز بود. مواد و روش‌ها: در این پژوهش کاربردی که از نوع پیمایشی تحلیلی بود، برای تعیین و مقایسه میزان دقت و جامعیت موتورهای جستجوی عمومی پنجاه کلید واژه در زمینه پنج بیماری مهم غدد درون‌ریز در موتورهای گوگل، یاهو و بینگ جستجو شدند. 30 نتیجه اول در هر موتور به طور جداگانه ذخیره شدند؛ سپس نتایج با استفاده از فرمول‌‌های دقت و جامعیت در نرم‌افزار اکسل مورد تحلیل قرار گرفتند. یافته‌ها: نتایج پژوهش نشان داد که بیشترین جامعیت مربوط به گوگل با 35 درصد و به دنبال آن بینگ و یاهو در رتبه‌های بعدی بودند. جامعیت بیشتر مربوط به بیماری آدرنال با 42 درصد در گوگل و جامعیت کمتر مربوط به بیماری آدرنال با 16 درصد مربوط به یاهو بود. بیشترین دقت مربوط به بینگ با 77 درصد بود و گوگل و یاهو در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. بیماری دیابت با دقت 97 درصد در گوگل و بینگ بیشترین دقت را به خود اختصاص داد و کمترین دقت مربوط به بیماری آدرنال با 30 درصد در یاهو بود. نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که موتور گوگل و بینگ در رقابت با یکدیگر قرار دارند و متخصصانی که در زمینه بیماری‌های غدد فعالیت می‌کنند، در صورت نیاز به بازیابی تصاویر می‌توانند با جستجو در گوگل و بینگ به دقت بالایی دست یابند. در ضمن، کتابداران در زمینه بازیابی تصاویر غدد می‌توانند این دو موتور جستجو را استفاده کنند و به کاربران پیشنهاد دهند.

واژه‌های کلیدی: ذخیره و بازیابی اطلاعات پزشکی، تصاویر پزشکی، دقت، جامعیت، موتور جستجو
متن کامل [PDF 298 kb]   (1926 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: غدد درون‌ریز
دریافت: 1393/5/16 | پذیرش: 1394/1/23 | انتشار: 1394/5/4


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 17، شماره 2 - ( 5-1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها