[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: آرشيو :: جستجو :: اشتراك :: ارسال مقالات :: برقراري ارتباط ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
پست الکترونیک::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
نرخ پذیرش

مقالات منتشر شده: 1228
نرخ پذیرش: 46.8
نرخ رد: 53.2
میانگین داوری: 199 روز
میانگین انتشار: 150 روز

:: راهنمای نویسندگان مقالات براساس معاهده تهران ::

راهنمای ثبت کد ارکید برای نویسندگان  

 

راهنمای نویسندگان مقالات مجله غدد درون‌ریز و متابولیسم بر اساس معاهده‌ی تهران
مجله‌ی غدد درون‌ریز و متابولیسم ایران‌، به انتشار مقالات پژوهشی اصیل (Original research article)، مورد نگاری (Case report) و انواع  مقالات مروری (Review article) در گستره‌ی پژوهش‌های بنیادی، تحقیقات اپیدمیولوژیک و مطالعه‌های بالینی در زمینه‌ی بیماری‌های غدد درون‌ریز و اختلال‌های متابولیک، که در هیچ مجله‌ی داخلی و خارجی چاپ نشده باشد، می‌پردازد. شایان ذکر است پذیرش مقاله‌ی مرور نقلی به دو شکل امکان‌پذیر است: الف) دعوت از نویسندگان توسط سردبیران مجله، ب) مقالاتی که موضوع و محتوای آن به تائید سردبیران و شورای دبیران رسیده باشد و نویسنده اول یا مسئول در ۳ (یا بیشتر) از رفرنس‌های کاملاً مرتبط با موضوع مقاله، نویسنده اول یا مسئول باشد.
برای ارسال مقاله، لازم است نویسنده مسئول به نشانی تارنمای مجله (www.ijem.sbmu.ac.ir) مراجعه و مراحل عضویت در تارنما را طی نماید. نویسنده سپس به قسمت ارسال مقاله وارد شده، مراحل ذیل را طی نمایید:
 1. ورود به تارنمای مجله با استفاده از نام کاربری (Username) و گذرواژه (Password).
 2. ورود به قسمت «ارسال مقاله»
 3. تعیین مشخصات کلی مقاله طبق برگه‌ی الکترونیک (تعداد نویسندگان، موضوع مقاله، نوع مقاله، زبان مقاله)
 4. ورود اطلاعات مقاله طبق برگه الکترونیک
  • عنوان انگلیسی
  • چکیده مقاله انگلیسی (Abstract)
  • کلید واژه‌های انگلیسی (Keywords)
  • عنوان فارسی
  • چکیده مقاله فارسی
  • کلید واژه‌های فارسی
  • مشخصات نویسندگان
  • فایل اصلی مقاله (Manuscript)، مطابق شرایطی که در قسمت «ارایه متن مقاله و شرایط فنی» گفته خواهد شد.
  • فابل مقاله بدون نام نویسندگان و سازمان متبوع (اختیاری)
  • توضیح ضمیمه (اختیاری)
  • در صورت چاپ مقاله در مجلات پزشکی غیرفارسی، می‌باید با مراجعه به صفحه‌ی پرونده الکترونیک در تارنما مجله، نسخه‌ی الکترونیک (PDF یا DOC) از انتشار اول را بارگذاری نمایید.
 5. رایانامه (e-mail) به طور خودکار به نشانی پست الکترونیک شما ارسال می‌شود که بیانگر دریافت نسخه‌ی اصلی (Manuscript) است. توجه کنید که این مرحله به معنی پذیرش مقاله نیست.
 6. نویسنده‌ی مسئول می‌تواند با مراجعه به صفحه‌ی شخصی خود بر روی تارنمای مجله، از وضعیت لحظه به لحظه‌ی مقاله؛ پذیرش یا رد آن، مطلع شود.
         رعایت نکات ذیل در هنگام ارسال مقاله الزامی است:
  • چنانچه چکیده‌ی مقاله در مجموعه‌ی مقالات یک همایش یا سمینار به چاپ رسیده باشد، مقاله‌ی کاملی که ارسال می‌شود، باید حداقل دو برابر مطلب قبلی و دارای تعداد بیشتری جدول و نمودار باشد تا پذیرفته گردد.
  • مؤلفان باید همه‌ی گزارش‌ها و ارایه‌های قبلی خود را در ارتباط با مقاله‌ی ارسالی اعلام نمایند تا موارد انتشار دوباره‌ی یک مقاله یا مطلب بسیار مشابه، مشخص گردد.
  • اطلاعات هویتی بیماران نباید در نوشته‌ها، عکس‌ها و شجره‌نامه‌ها منعکس شود؛ مگر آنکه این اطلاعات برای مقاصد علمی ضروری باشد و بیمار (یا والدین یا قیم او) به صورت کتبی رضایت خود را اعلام کرده باشند ارسال رضایت‌نامه آگاهانه در این موارد الزامی است).
  • ارسال مستندات مبنی بر رعایت نکات اخلاقی در بررسی‌های بالینی و حیوانی منتج به مقاله ضروری است. بنابراین لازم است روش اجرای پژوهش به تائید "کمیته اخلاق در پژوهش" موسسه‌ی محل پژوهش رسیده و کد دریافت کرده باشد. کد دریافتی در زمان ثبت مقاله برای مجله ارسال و در بخش "مواد و روش‌ها "ذکر گردد.
  • در صورتی که به هر دلیلی بین نویسنده یا نویسندگان مقاله و محتویات مقاله تضاد منافع وجود داشته باشد باید توسط نویسنده‌ی مسئول اعلام شود.
ارایه‌ی متن مقاله و شرایط فنی
نسخه‌ی اصلی (Manuscript) مقالات حتماً با استفاده از نرم‌افزار Microsoft Word نسخه‌ی ۲۰۰۳ طبق شرایطی که در ارایه‌ی همین متن آمده است، تهیه شده باشد. نوشته شود و نوع و اندازه‌ی حروف برای زبان فارسی یاقوت ۱۳ و برای زبان انگلیسی Times New Roman ۱۲ باشد.

نسخه‌ی اصلی مقاله باید حاوی بخش‌های زیر باشد:
صفحه‌ی اول: شامل عنوان کامل مقاله، نام مؤلفان، بخش، بیمارستان، دانشکده، دانشگاه و شهر یا محل اشتغال، درجه‌ی علمی و مرتبه‌ی دانشگاهی نویسنده (نویسندگان)؛ نشانی پستی و شماره‌های تلفن، نمابر و پست الکترونیک (ترجیحاً پست الکترونیک رسمی و دانشگاهی) نویسنده‌ای که باید در مکاتبات مخاطب قرار گیرد؛ عنوان مکرر (Running title) با حداکثر ۶ واژه.
صفحه‌ی دوم: شامل چکیده با حداکثر ۲۵۰ واژه. چکیده برای مقالات پژوهشی اصیل و مرور نظام‌مند و فراتحلیل ساختارمند و شامل بخش‌های؛ مقدمه، مواد و روش‌ها، یافته‌ها و نتیجه‌گیری، می‌باشد. چکیده‌ی مقالات مرور نقلی فاقد ساختار می‌باشد.. در پایان چکیده واژگان کلیدی (Keywords)، حداقل سه و حداکثر ۱۰ تا، اضافه شوند.
صفحه‌ی سوم : شامل چکیده مقاله انگلیسی، کاملاً منطبق و برگردان دقیق چکیده مقاله فارسی (حداکثر ۲۵۰-۲۰۰ واژه) می باشد.
صفحه‌ی چهارم به بعد : متن اصلی مقاله. برای مقالات پژوهشی اصیل؛ شامل مقدمه، مواد و روش‌ها، یافته‌ها، و بحث و نتیجه‌گیری.
برای مقالات مروری نظام‌مند و فراتحلیل: مقدمه، مواد و روش‌ها (با زیر بخش‌های: نوع مطالعه، منابع داده‌ها و روش جستجو، معیارهای انتخاب مقالات، استخراج داده‌ها، بررسی کیفیت مقالات و روش‌های آماری (برای مطالعات فراتحلیل))، یافته‌ها، و بحث و نتیجه‌گیری.
صفحات مجزا: برای تشکر و سپاسگزاری (تقدیرنامه)، کتابنامه (مراجع و منابع)؛ صفحات جدایی برای هر یک از جدول‌ها، نمودارها، عکس‌ها و تصاویر و صفحات مجزا برای شرح نمودارها و تصاویر.
شماره‌ی مراجع و منابع باید به صورت مرتب و صعودی در متن مقاله استفاده و به همان ترتیب در قسمت منابع آورده شوند.
جدول‌ها با استفاده از ابزار Table در Microsoft Word طراحی شوند. جدول‌ها به صورت عکس ارایه نگردند، شماره‌گذاری متوالی داشته باشند و در متن مقاله به شماره‌ی جدول‌ها به صورت متوالی اشاره گردد. در زیرنویس جدول‌ها، همه‌ی اختصارهای غیراستاندارد استفاده شده، توضیح داده شوند و متن جدول‌ها فارسی باشد. جمعاً ۶ شکل و جدول برای مقالات پژوهشی و فراتحلیل و هم‌چنین ۵ شکل و جدول برای مقالات مرور سیستماتیک و نقلی مورد قبول است.
نمودارها در نرم‌افزار Microsoft -Excel‌ با نام‌های مشخص و مجزا روی پرونده الکترونیک مقاله در تارنمای مجله ارسال شوند. اصل منحنی‌ها و نمودارها به زبان فارسی، به صورت دو بعدی، بدون حاشیه و تزئینات اضافه تنظیم شوند و با استفاده از چاپگر لیزری در صفحات جداگانه، تهیه گردند (ابعاد آن‌ها نباید از ۱۲*۸ سانتی‌متر بزرگتر باشد).
عکس‌ها به صورت فایل‌های مجزا از نوع TIF و با کیفیت مناسب چاپ (dpi ۳۰۰) با نام‌های مشخص روی پرونده الکترونیک مقاله در تارنمای مجله بارگذاری شود. عکس‌ها باید دقیق و روشن و به نحوی تهیه شوند که از نظر فنی چاپ آن‌ها با کیفیت مطلوب در مجله مقدور باشد. از ارسال فتوکپی به جای عکس خودداری شود. حتی‌المقدور از ارسال عکس رنگی اجتناب گردد. عکس‌های رادیوگرافی باید مطابق استانداردهای گفته شده در بالا در اندازه‌ی ۷۳*۱۲۷ میلی‌متر تا حداکثر ۳۵۴*۲۰۳ میلی‌متر باشد. عکس‌ها و تصاویر باید شماره‌گذاری متوالی داشته و ترتیب آن‌ها براساس ارجاع به آن‌ها در متن باشد. اگر عکس منتشر شده است، منبع اولیه در تقدیرنامه ذکر شود و اجازه‌ی کتبی آن ارایه گردد.
نام منابع حمایت مالی که منجر به انجام تحقیق و تهیه‌ی مقاله شده است و هم‌چنین هر گونه کمک تکنیکی باید پس از بحث و پیش از منابع و مراجع، تحت عنوان تشکر و قدردانی ذکر شود.
آخرین جمله پیش از بخش "مراجع" به اعلام نویسندگان در خصوص اعلام تعارض منافع (conflict of interest) اختصاص دارد.
 • مقدار واقعی دقیق P در صورت امکان تا سه عدد اعشار، ذکر شود.
برای مثال اگر ۰/۰۰۳=P از عدد دقیق آن (و نه ۰/۰۵> P) و اگر ۰/۰۰۰۰۱=P از ۰/۰۰۱ >P استفاده شود چنان‌چه ۰/۲۷۵=P از عدد دقیق آن (و نه ۰/۰۵) استفاده شود.
شیوه‌ی نگارش فهرست منابع (کتابنامه) مطابق نمونه‌های زیر است:
مقالات در مجلات
مقاله‌ی مجلات استاندارد
شش مؤلف اول را نام برده سپس عبارت «و همکاران» را ذکر کنید. سپس عنوان مقاله،‌ آنگاه عناوین خلاصه شده مجله، سال انتشار، شماره‌ی مجله و صفحات اول و آخر آورده شود. توجه خاص به نقطه‌گذاری در نوشتن مراجع ضروری است.
Mackness MI, Mackness B, Durrington PN, Fogelman AM, Berliner J, Lusis AJ, et al. Paraoxonase and coronary heart disease. Curr Opin Lipidol ۱۹۹۸; ۹:۳۱۹-۲۴.
مقاله فارسی:
رفرانس مقالات چاپ شده در مجلات فارسی نیز به صورت انگلیسی آورده شوند
Mostafavi H, Dabagh Manesh MH, Zare N. Prevalence of obesity and over weight in adolescents and adult population in Shiraz. Iranian Journal of Endocrinology and Metabolism ۲۰۰۵; ۷: ۵۷- ۶۶. [Farsi]
در صورتی که صفحه‌های یک مجله در تمام شماره‌های یک سال به صورت متوالی شماره‌گذاری می‌شوند، ماه و شماره‌ی نسخه‌ی (Issue) قابل حذف است.
Halpern SD, Ubel PA, Caplan AL. Solid-organ transplantation in HIV-infected patients. N Engl J Med ۲۰۰۲; ۳۴۷: ۲۸۴-۷.
سازمان به عنوان مؤلف
The Cardiac Society of Australia and New Zealand. Clinical exercise stress testing. Safety and performance guidelines. Med J Aust ۱۹۹۶; ۱۶۴:۲۸۲-۴.
هیچ مؤلفی داده نشده باشد، گروه مؤلفان
Cancer in South Africa [editorial]. S Afr Med J ۱۹۹۴; ۸۴:۱۵.
مقاله به زبان انگلیسی نیست
Ryder TE, Haukelan EA, Solhaug JH. Bilateral infrapatellar seneruptur hostidigere frisk kvinne. Tidsskr Nor Laegeforen ۱۹۹۶; ۱۱۶: ۴۱-۲(Hungarian).
مجله همراه با ضمیمه‌ی تکمیلی
Shen HM, Zhang QF. Risk assessment of nickel carcinogenicity and occupational lung cancer. Environ Health Perspect. ۱۹۹۴; ۱۰۲ Suppl ۱:S۲۷۵-۸۲.
کتاب‌ها و دیگر منابع منوگراف
تدوین کننده یا گردآورنده، به عنوان مؤلف
Norman IJ, Redfem S, editors. Mental health care for elderly people. New York: Churchill Livingstone; ۱۹۹۶.

کتاب فارسی:
Rajabian R, editor. Diabetes. Mashhad: Mashhad University Medical Sciences; ۱۹۹۱.

سازمان به عنوان مؤلف و ناشر

Institute of Medicine (US). Looking at the future of the Medicaid program. Washington: The Institute ۱۹۹۲.

فصلی از یک کتاب

Phillips SJ, Whisnant JP. Hypertension and stroke. In: Laragh JH, Brenner BM, editors. Hypertension: pathophysiology, diagnosis, and management. ۲nd ed. New York: Raven Press ۱۹۹۵. p ۴۶۵-۷۸.

هم‌چنین استناد فصلی از کتاب فارسی نیز به همین صورت می‌باشد.

مطالب کنفرانس

Kimura J, Shibasaki H, editors. Recent advances in clinical neurophysiology. Proceedings of the International Congress of EMG and Clinical Neurophysiology. ۱۹۹۵ Oct. ۱۵-۱۹, Kyoto, Japan. Amsterdam: Elsevier; ۱۹۹۶.

بیانیه‌ی کنفرانس

Bengtsson S, Solheim BG. Enforcement of data ptorection privacy and securiy in medical informatics. In: Lum KC, Degoulet P. Piemme TE, Rienhoff O, editors. MEDINFO ۹۲. Proceedings of the ۷th World Congress on Medical Informations: ۱۹۹۲ Sep ۶-۱۰, Geneva, Switzerland. Amsterdam: North-Holland; ۱۹۹۲. p. ۱۵۶۱-۵.

پایان‌نامه

Kaplan SJ. Post-hospital home health care: the elderly’s access and utilization [dissertation]. St. Louis (MO): Washington Univ; ۱۹۹۵.

پایان‌نامه فارسی

Zangoii Pour Fard M, Movahed Fazel M. BMI Normogram of ۱۱-۱۵ years old students in Birjand. [dissertation]. Birjand: Birjand University of Medical Sciences; ۲۰۰۵.

مقاله‌ی ‌منتشر نشده

Leshner J. Molecular mechanisms of cocaine addiction. N Engl J Med. In press ۱۹۹۶.
 

مقاله‌ی فارسی ‌منتشر نشده

Hosseinpanah F, Rambod M, Sarvghadi F, Tohidi M, Hedayati M, Azizi F. Population attributable risk for diabetes associated to obesity in Iranian adults. Iranian Journal of Endocrinology and Metabolism. In press ۲۰۰۷.
مطالب الکترونیک

مقاله‌ی ژورنال که در نسخه‌ی الکترونیک باشد

Morse SS. Factors in the emergence of infectious diseases. Emerg Infect Dis [serial online] ۱۹۹۵ Jan-Mar [cited ۱۹۹۶ Jun ۵]; ۱(۱): [۲۴ screens]. Available from: URL: http://www.cdc.gov/ncidod/EID/eid.htm

منوگراف که در نسخه‌ی الکترونیک باشد

CDI, clinical dermatology illustrated [monograph on CD-ROM]. Reeves JRT, Maibach H. CMEA Multimedia Group, producers. ۲nd ed. Version ۲.۰ San Diego: CMEA; ۱۹۹۵.

فایل کامپیوتری

Hemodynamic III: the ups and downs of hemodynamics [computer program]. Version ۲.۲. Oriando {FL}: Computerized Educational Systems; ۱۹۹۳.

هیأت تحریریه در پذیرش یا رد،‌ انجام اصلاحات (با تأیید مؤلف) و ویرایش مقالات آزاد است. تمامی مقالات منطبق با شرایط فوق، بلافاصله پس از وصول جهت ارزیابی به داوران مجله ارسال شد. پس از اتخاذ رأی نهایی، نتیجه از طریق تارنما رسمی مجله و پست الکترونیک به اطلاع نویسنده‌ی محترم خواهد رسید. در صورت انجام اصلاحات مورد نظر داوران، مقاله در نوبت چاپ قرار گرفته، پس از انتشار، یک نسخه از مجله برای هر نویسنده ارسال خواهد گشت.
نشانی «مجله‌ی غدد درون‌ریز و متابولیسم ایران»:
تهران ـ صندوق پستی: ۴۷۶۳-۱۹۳۹۵ / تلفن‌: ۲۲۴۳۲۵۰۰ / ۲۲۴۳۲۴۶۹/ ۲۲۴۱۸۹۴۲ / فاکس: ۲۲۴۱۸۹۴۲ /  e-mail: ijemsbmu.ac.ir
 
 

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 32735 بار   |   دفعات چاپ: 3469 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 676 بار   |   0 نظر
مجله ی غدد درون‌ریز و متابولیسم ایران، دو ماهنامه پژوهشی مرکز تحقیقات غدد درون‌ریز و متابولیسم، Iranian Journal of Endocrinology and Metabolism
Persian site map - English site map - Created in 0.23 seconds with 49 queries by YEKTAWEB 4652