:: جلد 11، شماره 3 - ( 6-1388 ) ::
جلد 11 شماره 3 صفحات 306-301 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر تمرین‌‌های استقامتی و مقاومتی بر میزان پپتید مرتبط با ژن کلسی‌تونین در عضلات کند انقباض و تند انقباض موش صحرایی
رضا قراخانلو، عبدالحسین پرنو، مهدی هدایتی، رضا مهدیان، سمیه رجبی
، ghara_re@modares.ac.ir
چکیده:   (29737 مشاهده)

مقدمه: پپتید مرتبط به ژن کلسی­تونین (CGRP) یک نوروپپتید 37 اسید آمینه‌ای است که توسط فرایند ویژه‌ی بافتی از ژن کلسی­تونین تولید می­شود و تولید عمده‌ی آن در بافت­‌های اعصاب مرکزی و محیطی گونه­‌های مهره‌داران و غیرمهره‌داران است. CGRP در سازگاری­‌های پیوندگاه عصبی ـ عضلانی نقش مهمی دارد. در این پژوهش اثر تمرین‌‌های استقامتی و مقاومتی بر میزان CGRP در عضلات تند انقباض (درشت نی قدامی) و کند انقباض (نعلی) بررسی شد. مواد و روش‌ها: 22 سر موش صحرایی نر از نژاد ویستار (10 ماهه و خریداری شده از انستیتو پاستور) به طور تصادفی در سه گروه شاهد (7= تعداد)، تمرین استقامتی (7= تعداد) و تمرین مقاومتی (8= تعداد) قرار گرفتند. تمرین استقامتی شامل دویدن روی نوارگردان به مدت 5 روز در هفته و هر روز 60 دقیقه با سرعت 30 متر در دقیقه و تمرین مقاومتی شامل بالارفتن از فنس‌ توری با ارتفاع 2 متر به مدت 12 هفته بود. 48 ساعت بعد از آخرین جلسه تمرین، حیوانات بیهوش شدند و عضلات نعلی و درشت نئی قدامی جدا و بلافاصله در نیتروژن مایع، منجمد و بعد از آن در دمای 70- درجه نگهداری شدند. اندازه­گیری CGRP به روش الایزا انجام شد. یافته‌ها: تجزیه و تحلیل داده­‌ها با استفاده از تحلیل واریانس یک­طرفه انجام شد. یافته‌‌ها نشان داد که تفاوت معنی‌داری در نتیجه­ی تمرین استقامتی در عضلات تند انقباض و کند انقباض در مقایسه با گروه شاهد دیده نشد، اما تمرین مقاومتی موجب افزایش محتوای CGRP در عضلات کند انقباض و تند انقباض نسبت به گروه شاهد ­شد. نتیجه­گیری: تمرین می‌تواند عامل مهمی در رهایش نوروپپتید CGRP باشد. علاوه بر این، احتمالاً نوع و شدت فعالیت در مقدارCGRP سهیم است، به طوری­که تمرین مقاومتی موجب افزایش آن در هر دو نوع عضله شد. با توجه به نقش شناخته شده‌ی این نوروپپتید در NMJ و مطالعه‌‌های پیشین که حاکی از افزایش مقدار CGRP در پی تمرین در موتونورون­‌ها بود، یافته­‌های مطالعه‌ی حاضر حائز اهمیت است.

 

واژه‌های کلیدی: پپتید مرتبط به ژن‌ کلسی‌تونین (CGRP)، تمرین استقامتی، تمرین مقاومتی، عضلات تند انقباض و کند انقباض، موش صحرایی
متن کامل [PDF 302 kb]   (4123 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی |
دریافت: 1388/8/4 | انتشار: 1388/6/24


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 11، شماره 3 - ( 6-1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها