:: جلد 22، شماره 6 - ( 12-1399 ) ::
جلد 22 شماره 6 صفحات 453-449 برگشت به فهرست نسخه ها
آیا چاقی یک بیماری است ؟ بله
مجتبی ملک
مرکز تحقیقات پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق، انستیتو غدد درون‌ریز و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران، ، malek.m@iums.ac.ir
چکیده:   (1915 مشاهده)
انجمن پزشکی آمریکا (AMA) سه مشخصه را برای تعریف بیماری در نظر گرفته که شامل نقص در عملکرد طبیعی بخشی از بدن است که همراه با علائم مشخصی بروز کرده و باعث ناخوشی (موربیدیتی) در فرد می‌شود. از نظر نقص در عملکرد طبیعی بخشی از بدن، در چاقی اختلال در تنظیم اشتها و عملکرد سیستم غددی وجود دارد که باعث به هم خوردن تعادل انرژی در بدن می‌گردد. نمود بالینی این اختلال افزایش چربی بدن است که به صورت افزایش نمایه توده بدنی و چاقی شکمی نمایان می‌شود. این وضعیت می‌تواند با درد مفاصل و مشکلات حرکتی همراه بوده و باعث افزایش خطر بروز دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، آپنه در هنگام خواب و بسیاری عوارض دیگر گردد. اساس چاقی تجمع پاتوژنیک بافت چربی می‌باشد که در افراد مستعد از نظر ژنتیکی و محیطی بروز یافته و منجر به پاسخ نامناسب آندوکرین، التهابی و عوارض جدی در فرد می‌گردد. غیر از عوارض متابولیک، چاقی فی‌النفسه نیز یک بیماری ناتوان‌کننده در بسیاری از افراد می‌باشد که  موجب رفلاکس گوارشی، استئوآرتریت، اختلالات روانی مانند اضطراب، افسردگی و کاهش توانایی در انجام امور فیزیکی و کاهش کیفیت زندگی فرد می‌شود. از سوی دیگر، کاهش 5 تا ده درصدی وزن بدن می‌تواند بسیاری از عوارض مرتبط با چاقی را کاهش دهد. لذا به نظر می‌رسد چاقی یک بیماری مزمن واقعی، پیچیده و چندعاملی بوده که در زمینه استعداد ژنتیک فرد، وجود فاکتورهای التهابی، نقص عملکرد سیستم هورمونی و اختلال رفتاری بروز می‌کند. لذا، مبارزه و مهار چاقی مانند دیگر بیماری‌های مزمن؛ هم­چون دیابت، نیازمند برنامه‌ریزی جدی برای پیشگیری و درمان طولانی‌مدت می‌باشد؛ تا از میزان بروز رو به افزایش آن جلوگیری شده و در صورت بروز مانند هر بیماری مزمن دیگر تحت درمان‌های موثر قرار گیرد.
واژه‌های کلیدی: چاقی، نمایه توده بدنی، عوارض چاقی
متن کامل [PDF 699 kb]   (434 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: غدد درون‌ریز
دریافت: 1399/7/12 | پذیرش: 1400/4/26 | انتشار: 1399/12/27


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 22، شماره 6 - ( 12-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها