:: جلد 22، شماره 2 - ( 9-1399 ) ::
جلد 22 شماره 2 صفحات 115-109 برگشت به فهرست نسخه ها
رویکردهای مراقبتی و درمانی برای زخم پای دیابتی در شرایط همه‌گیری جهانی ویروس کووید 19 بر اساس دستورالعمل کارگروه بین المللی پای دیابتی (IWGDF)
مریم اعلا ، محمد رضا امینی ، مهناز سنجری ، محمدرضا مهاجری تهرانی ، حسین ادیبی ، باقر لاریجانی ، ندا مهرداد
مرکز تحقیقات سلامت سالمندان، پژوهشکده علوم جمعیتی غدد و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، nmehrdad@tums.ac.ir
چکیده:   (3037 مشاهده)
مقدمه: با توجه به شرایط بی‌سابقه کنونی در خصوص همه‌گیری جهانی ویروس جدید کرونا، شاهد تغییرات چشم‌گیری در نظام سلامت هستیم. در این راستا؛ شاهد هستیم که غالب اقدامات بالینی و مراقبت‌های مبتنی بر شواهد از پای دیابتی با اختلال روبرو شده است. لذا، بسیاری از بیماران مبتلا به زخم پای دیابتی از دریافت مراقبت‌های لازم بی‌بهره هستند، در حالی که مراقبت از این بیماران همچنان امری مهم و حیاتی به شمار می‌رود. بدیهی است که همه ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی، درمانی و مراقبتی اعم از پزشک و پرستار مسئولیت ویژه‌ای در بحران کووید 19 به عهده دارند. در مورد بیماران مبتلا به زخم پای دیابتی، از آنجا که در معرض خطر عفونت، قطع عضو و مرگ هستند، توجه و اقدامات ویژه‌ای از سوی ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی لازم است تا بتوان این گروه از بیماران را از بیمارستان دور نگه داشت و خدمات آموزشی، مراقبتی و درمانی را از راه دور به ایشان ارائه نمود. هدف از نگارش این مقاله؛ آشنایی با راهکارهای پیشنهادی کارگروه بین‌المللی پای دیابتی در زمینه مراقبت از بیماران مبتلا به پای دیابتی، در طول همه‌گیری جهانی ویروس جدید کرونا است.
واژه‌های کلیدی: پای دیابتی، کووید 19، پزشکی از راه دور
متن کامل [PDF 1017 kb]   (836 دریافت)    
نوع مطالعه: ویژه | موضوع مقاله: غدد درون‌ریز
دریافت: 1399/1/18 | پذیرش: 1399/6/5 | انتشار: 1399/9/10


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 22، شماره 2 - ( 9-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها