:: جلد 14، شماره 4 - ( 8-1391 ) ::
جلد 14 شماره 4 صفحات 379-375 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط امنتین، با سندروم تخمدان پلی‌کیستیک
نغمه سعادتی، پریچهر یغمائی، سپیده حقیقی پوده، فاطمه هاشمی، فهیمه رمضانی تهرانی، مهدی هدایتی
3) مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی، پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران ، e-mail: hedayati@endocrine.ac.ir
چکیده:   (12311 مشاهده)

مقدمه: آدیپوکین‌­ها پروتئین­های مترشحه از بافت چربی هستند که سوخت و ساز بدن را کنترل می­کنند. امنتین از جمله آدیپوکین‌­ها است و نقش‌­های بیولوژیکی گوناگونی دارد. براساس پژوهش‌­های مختلف، سطح سرمی امنتین با تغییر در نمایه‌ی توده‌ی بدن (BMI)، مقاومت به انسولین، سندروم متابولیک، دیابت و بیماری‌­های قلبی ­ـ­ عروقی در ارتباط می­باشد. پژوهش حاضر با هدف بررسی ارتباط امنتین با سندروم تخمدان پلی­‌کیستیک (PCOS) در زنان مبتلا انجام شد. مواد و روش‌­ها: مطالعه‌ی مورد ­ـ­ شاهدی حاضر 45 بیمار مبتلا به PCOS و 45 نفر به عنوان گروه شاهد انجام شد. میزان BMI و سطح سرمی هورمون­‌های امنتین و انسولین به ‌روش الایزا ساندویچی و میزان گلوکز سرمی به‌ روش رنگ‌­سنجی آنزیمی در حالت ناشتا اندازه­‌گیری شدند. شاخص مقاومت به انسولین با مدل HOMA-IR محاسبه گردید. داده­‌ها با استفاده از آزمون تی مستقل، ضریب همبستگی و نرم‌­افزارSPSS  نسخه‌ی 16 تحلیل شدند. یافته­‌ها: میزان امنتین سرم در بیماران مبتلا به PCOS به طور معنی­داری از گروه شاهد کمتر بود، میزان انسولین و گلوکز در بیماران مبتلا، به طور معنی­داری از گروه شاهد بیشتر بود و این بیماران، مبتلا به مقاومت به انسولین بودند (05/0P<)، همبستگی معنی‌­داری بین سطح امنتین در سرم با مقاومت به انسولین در بیماران و گروه شاهد وجود نداشت (05/0P>). نتیجه­‌گیری: پژوهش حاضر نشان داد سطح سرمی امنتین در بیماران مبتلا به PCOS نسبت به گروه شاهد دارای BMI مشابه، کاهش می­یابد، که ممکن است بتوان تغییرات سطح امنتین را به عنوان مارکر تشخیصی قابل ملاحظه­ای در کنار سایر مارکر­ها برای تشخیص و تایید PCOS در نظر گرفت.

واژه‌های کلیدی: امنتین، سندروم تخمدان پلی‌‌کیستیک، مقاومت به انسولین، گلوکز، نمایه‌ی توده‌ی بدن
متن کامل [PDF 261 kb]   (2905 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی | موضوع مقاله: بيوشمي
دریافت: 1391/2/3 | پذیرش: 1392/2/17 | انتشار: 1392/2/17


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 14، شماره 4 - ( 8-1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها